Piekarnik to urządzenie, które możemy spotkać w prawie każdym gospodarstwie domowym. Czy chcemy upiec ciasto czy usmażyć kurczaka pierwsze co pomyślimy to, że zrobimy to w piekarniku. Czasami jednak i to urządzenie może przysporzyć nam mniejsze lub większe problemy. Hałasujący, głośny termoobieg w piekarniku zapewne nie pokrzyżuje naszych planów, ale dźwięk towarzyszący podczas pieczenia może wpłynąć na nasze samopoczucie. Poniżej przedstawimy, co może być powodem i jak poradzić sobie z tym problemem.
Niesprawny wentylator termoobiegu
Uszkodzony wentylator to dość rzadka awaria. Wentylator stosowany w układzie termoobiegu jest wykonany ze stali i dodatkowo jest odseparowany od komory piekarnika kratką. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do poluzowania śruby mocującej i wówczas będziemy słyszeć wibrację podczas pracy termoobiegu.
Zabrudzony wentylator piekarnika
Większość piekarników ma dobrze zabezpieczony wentylator od termoobiegu przed zabrudzeniem, a tym bardziej przez uszkodzeniem mechanicznym. Jeżeli jednak natrafimy na wentylator zabezpieczony kratką ze znacznymi otworami, to z czasem może dojść do przywarcia części potrawy (strzelająca kaszanka podczas podgrzewania) do łopatki wentylatora w efekcie generując dźwięk odmienny od tego, który znamy z prawidłowej pracy piekarnika. Jeżeli czujemy się na siłach to możemy spróbować rozkręcić wewnętrzną ściankę piekarnika i dokładnie przeczyścić wentylator.

Niesprawny silnik
Częsta eksploatacja piekarnika z funkcją termoobiegu powoduje stopniowe zużywanie się silnika napędzającego wentylator. Zużycie łożysk na wałku będzie generował nieprzyjemny hałas. Wymiana silnika wiąże się z rozebraniem piekarnika zarówno od środka jak i od strony tylnej zabudowy.