Piekarnik to wciąż jeden z najpopularniejszych urządzeń AGD stosowanych w gospodarstwie domowym. Od typowych modeli po stylizowane na retro czy nowoczesne. Nie zależnie od kształtu i formy piekarniki zużywają się wraz z upływem lat eksploatacji i prędzej czy później dochodzi do większych lub mniejszych awarii. W tym artykule damy wskazówki co może być powodem, gdy piekarnik nie włącza się.
Uszkodzony przełącznik piekarnika
Przełącznik funkcji piekarnika (selektor) rozdziela sygnał (płynący prąd) pomiędzy poszczególnymi elementami piekarnika umożliwiając nam nastawienie czy to termoobiegu czy np. grilla. Standardowy przełącznik funkcyjny jest wykonany z odpowiedniego kompozytu, który jest dielektrykiem do którego zostały przytwierdzone elementy sterowania mechanicznego umożliwiając tym rozdział sygnału według oznaczenia na pokrętle. Czasami dochodzi do wypalenia się styków i przerwy w obwodzie.
Potencjalne objawy:
- nie działa jedna z funkcji piekarnika
- nie działa kilka funkcji piekarnika
- piekarnik nie chce się włączyć (uszkodził się główny styk zasilający)
Niesprawny lub zresetowany zegar
Większość dostępnych piekarników została wyposażona w zegar z kilkoma podstawowymi funkcjami jak np. timer (ustawienie czasu pieczenia). Jeżeli dojdzie do uszkodzenia zegara lub zegar z jakichś powodów został zresetowany (przerwa w dostawie energii elektrycznej) wówczas uruchomienie piekarnika nie będzie możliwe.
Prawdopodobne objawy:
- żadna pozycja ustawiona na przełączniku funkcyjnym nie uruchomi piekarnika (nie załączy się światło w piekarniku)
Kabel zasilający uszkodzony
Zasilanie 230v zapewnia energię elektryczną do uruchomienia (włączenia) i pracy piekarnika. Jeżeli piekarnik nie załącza się, zanim wezwiesz serwisanta, sprawdź czy w gniazdku jest napięcie podpinając od niego inne urządzenie. Sprawdź również czy przewód zasilający nie został przerwany, naderwany.
Ważne, aby gniazdko do którego jest wpięty piekarnik był z bolcem na uziemienie. Nie poleca się, aby kilka urządzeń AGD były wpięte do jednego gniazdka poprzez zastosowanie rozgałęźnika (przedłużacza z kilkoma gniazdkami).
Uszkodzony termostat
Nieprawidłowa praca piekarnika może również być spowodowana niesprawnym termostatem.
Potencjalne objawy:
- piekarnik załącza się prawidłowo, termoobieg działa, światło w piekarniku świeci, lecz piekarnik nie grzeje.
Uszkodzona grzałka
Poniżej opiszemy jak sprawdzić czy brak grzania w naszym piekarniku jest spowodowane przepaleniem grzałki.
Jeżeli nie grzeje jedna z grzałek, w piekarniku świeci się światło, a przełącznik funkcyjny funkcjonuje prawidłowo – działa zmiana programu np załącza się termoobieg, a także ustawiając pełne grzanie (górna i dolna grzałka) zaświeca się lampka termostatu i piekarnik nabiera powoli temperatury to możemy przypuszczać, że brak grzania jednej z grzałek jest przyczyną jej przepalenia.