Piekarnik nie grzeje – awarie i usterki

Może przydarzyć się sytuacja w której pomimo udanego uruchomienia piekarnika nie będzie grzał. To wpływ temperatury w piekarniku ma wpływ na wiele elementów o których napisaliśmy w poniższym artykule. Dowiesz się wszystkiego co kluczowe, aby dowiedzieć się, dlaczego piekarnik nie grzeje. Czy zawsze powodem jest uszkodzona grzałka? Sprawdzamy!

Zadzwoń: 799 058 004

NIESPRAWNA GRZAŁKA PIEKARNIKA

niesprawna grzałka - piekarnik nie grzejeGrzałka jest elementem najbardziej obciążonym podczas pracy piekarnika. Pomimo iż jej budowa jest tak wykonana, aby mogła długo pracować pod pełnym obciążeniem to i ten element potrafi ulec uszkodzeniu. Grzałka podczas pracy nie wydaje dźwięku i jeśli ulegnie przepaleniu nie zawsze od razu to zaobserwujemy. Jeśli podejrzewamy awarię grzałki to możemy wstępnie zdiagnozować nasze przypuszczenia zmieniając programy na pokrętle funkcyjnym. Jeśli działa wentylator w pozycji termoobiegu, jeśli działa światło wewnątrz piekarnika pomimo braku grzania, jeśli na innych ustawieniach przełącznika funkcyjnego jesteśmy wstanie załączyć pozostałe grzałki to najprawdopodobniej nasze przypuszczenia są słuszne.

NIESPRAWNY LUB NIE USTAWIONY ZEGAR  W PIEKARNIKU

uszkodzony zegar w piekarnikuZnaczna część piekarników posiadająca zegar nie uruchomi się jeżeli zegar został zresetowany (np. chwilowy brak zasilania w sieci energetycznej) bądź zegar uległ uszkodzeniu. Jeśli zegar nie jest uszkodzony spróbuj go nastawić. Nie nastawiony zegar zachowuje się tak samo jak uszkodzony tj. nie umożliwi uruchomienia piekarnika. Jeżeli piekarnik nie daje się zupełnie załączyć pomimo różnych ustawień pokrętła od przełącznika funkcyjnego – nie świeci światło w piekarniku, nie słychać termoobiegu to przyczyna może leżeć po stronie zegara.

USZKODZONY TERMOSTAT PIEKARNIKA

uszkodzony termostatPiekarnik zazwyczaj posiada więcej grzałek : dolną, górną i górną do grillowania. Jeśli zmiana na pokrętle od przełącznika funkcyjnego nie przynosi pożądanego rezultatu – temperatura nie wzrasta,  a jednocześnie światło w piekarniku świeci i w pozycji termoobiegu słychać wentylator to najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia termostatu.

NIEDOMKNIĘTE DRZWICZKI PIEKARNIKA

niedomknięte drzwiczki piekarnikaNowsze modele piekarników wyposażone zostały w zabezpieczenie, które wyłącza pracę piekarnika po otwarciu drzwiczek. Jeśli drzwi zostały zamknięte to może awarii uległ wyłącznik krańcowy zamontowany wewnątrz piekarnika. Diagnozę można wykonać naciskając przycisk start na panelu dotykowym (o ile taki występuje). Jeśli piekarnik nie chce przejść ze stanu czuwania do stanu pracy możliwe, że piekarnik będzie wymagał wymiany wyłącznika krańcowego.

USZKODZONY MODUŁ PIEKARNIKA

uszkodzony moduł piekarnikaNowsze modele piekarników mogą posiadać zarówno przełącznik funkcyjny, jak i moduł sterujący lub sam moduł lub sam przełącznik funkcyjny. Jeśli doszło do uszkodzenia któregoś z tych elementów wówczas nie uruchomimy piekarnika. Jeśli piekarnik został wyposażony jednocześnie w moduł sterujący i przełącznik funkcyjny nie zawsze będziemy wstanie zdiagnozować który z tych elementów uległ uszkodzeniu bez rozkręcenia piekarnika i wykonania pomiarów multimetrem o ile uszkodzenie nie będzie widoczne gołym okiem.

Naprawa i serwis AGD: pralki, zmywarki, piecyki, piekarniki, płyty indukcyjne, płyty ceramiczne:
AEG, Amica, Ardo, Ariston, Beko, Bosch, Brandt, Candy, Deawoo, Electrolux, Gorenje, Hoover, Indesit, LG, Mastercook, Miele, Polar, Samsung, Siemens, Whirlpool, Zanussi i inne.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE TO MIEJSCE, GDZIE NAPRAWIAMY SPRZĘT AGD

DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ?

OFERTA NAPRAWY SPRZĘTU AGD