Kuchenka gazowa – palnik się nie zapala – awarie i usterki

Kuchenka gazowa to wciąż jeden z najpopularniejszych pieców stosowanych w gospodarstwie domowym. Od typowych modeli po stylizowane na retro czy nowoczesne. Nie zależnie od kształtu i formy kuchenki gazowe zużywają się wraz z upływem lat eksploatacji i prędzej czy później dochodzi do większych lub mniejszych awarii. W tym artykule damy wskazówki co może być powodem, gdy w naszej kuchence gazowej nie można zapalić gazu za pomocą wbudowanego systemu generowania iskry. 

Zadzwoń: 799 058 004

NIESPRAWNY GENERATOR ISKRY

niesprawny generator iskryWiększość kuchenek gazowych ma typowe rozwiązanie zapalania gazu poprzez wciśnięcie pokrętła regulacji gazu lub osobnego przycisku w celu wywołania iskry w okolicy korony palnika.  Dzięki generatorowi iskry uzyskujemy ze zmiennego prądu 230V regularne impulsy dochodzące do iskrownika gdzie dochodzi do wyładowania ładunku elektrycznego, a tym samym kontrolowanego zapłonu gazu. Jak można wstępnie zdiagnozować czy uszkodzeniu uległa akurat generator iskry, a nie iskrownik, włącznik  (przycisk), czy np źle ustawiona pokrywka palnika? Zazwyczaj w typowej kuchence gazowej zastosowany jest generator iskry zbudowany na dwóch cewkach gdzie każda z tych cewek zasila dwa palniki. Jeśli jedna z cewek ulegnie awarii wówczas nie będziemy mogli odpalić dwóch palników, jeśli dwie cewki – żaden z palników nie da się odpalić.

NIESPRAWNY ISKROWNIK

Jeżeli zapoznałeś się z wcześniejszym wpisem dotyczącym objawów awarii generatora iskry (nie można odpalić albo dwóch, albo żadnego palnika) to pora na wyjaśnienie jak rozpoznać uszkodzony iskrownik i co może ulec w nim awarii.

Jeśli w twojej kuchence gazowej nie możesz odpalić jednego palnika lub np. trzech to najprawdopodobniej masz do czynienia z uszkodzonymi iskrownikami.  Wraz ze starzeniem się sprzętu AGD również i izolacja na przewodzie iskrownika ulega zużyciu.

niesprawny iskrownik

W rezultacie przepływający prąd od generatora iskry do iskrownika nie dociera do główki iskrownika lecz na wcześniejszym etapie dochodzi do wyładowania elektrycznego pomiędzy metalową częścią korpusu kuchenki gazowej, a przewodem iskrownika w miejscu niesprawnej izolacji.

Iskrownik może też ulec uszkodzeniu w części widocznej dla użytkownika.  Kiedy uszkodzeniu ulegnie izolacja wykonana z ceramiki w której umieszczony jest grot iskrownika wówczas także nie będziemy mogli odpalić gazu gdyż iskra zamiast na główce iskrownika pojawi się w innym miejscu gdzie nie dochodzi gaz.

USZKODZONA WIĄZKA ZAPALACZY

uszkodzony zapalaczJeśli awarii uległa wiązka zapalaczy można łatwo to rozpoznać podczas próby załączenia iskry. Kiedy mamy niesprawny iskrownik wówczas słyszymy charakterystyczny dźwięk (strzelanie, cykanie) lecz nie dochodzi do zapłonu. Natomiast kiedy mamy uszkodzoną wiązkę zapalaczy taki dźwięk nie występuje. Niestety podczas awarii generatora iskry również nie będziemy słyszeń tego charakterystycznego dźwięku podczas zapalania. Aby jednoznacznie zweryfikować i zdiagnozować usterkę należy rozkręcić kuchenkę gazową i przemierzyć przyrządem pomiarowym zarówno generator iskry jak i wiązkę zapalaczy.

Naprawa i serwis AGD: pralki, zmywarki, piecyki, piekarniki, płyty indukcyjne, płyty ceramiczne:
AEG, Amica, Ardo, Ariston, Beko, Bosch, Brandt, Candy, Deawoo, Electrolux, Gorenje, Hoover, Indesit, LG, Mastercook, Miele, Polar, Samsung, Siemens, Whirlpool, Zanussi i inne.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE TO MIEJSCE, GDZIE NAPRAWIAMY SPRZĘT AGD

DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ?

OFERTA NAPRAWY SPRZĘTU AGD