Większość kuchenek gazowych ma typowe rozwiązanie zapalania gazu poprzez wciśnięcie pokrętła regulacji gazu lub osobnego przycisku w celu wywołania iskry w okolicy korony palnika. Dzięki generatorowi iskry uzyskujemy ze zmiennego prądu 230V regularne impulsy dochodzące do iskrownika gdzie dochodzi do wyładowania ładunku elektrycznego, a tym samym kontrolowanego zapłonu gazu. Jak można wstępnie zdiagnozować czy uszkodzeniu uległa akurat generator iskry, a nie iskrownik, włącznik (przycisk), czy np źle ustawiona pokrywka palnika? Zazwyczaj w typowej kuchence gazowej zastosowany jest generator iskry zbudowany na dwóch cewkach gdzie każda z tych cewek zasila dwa palniki. Jeśli jedna z cewek ulegnie awarii wówczas nie będziemy mogli odpalić dwóch palników, jeśli dwie cewki – żaden z palników nie da się odpalić.
Jeżeli zapoznałeś się z wcześniejszym wpisem dotyczącym objawów awarii generatora iskry (nie można odpalić albo dwóch, albo żadnego palnika) to pora na wyjaśnienie jak rozpoznać uszkodzony iskrownik i co może ulec w nim awarii.
Jeśli w twojej kuchence gazowej nie możesz odpalić jednego palnika lub np. trzech to najprawdopodobniej masz do czynienia z uszkodzonymi iskrownikami. Wraz ze starzeniem się sprzętu AGD również i izolacja na przewodzie iskrownika ulega zużyciu.
W rezultacie przepływający prąd od generatora iskry do iskrownika nie dociera do główki iskrownika lecz na wcześniejszym etapie dochodzi do wyładowania elektrycznego pomiędzy metalową częścią korpusu kuchenki gazowej, a przewodem iskrownika w miejscu niesprawnej izolacji.
Iskrownik może też ulec uszkodzeniu w części widocznej dla użytkownika. Kiedy uszkodzeniu ulegnie izolacja wykonana z ceramiki w której umieszczony jest grot iskrownika wówczas także nie będziemy mogli odpalić gazu gdyż iskra zamiast na główce iskrownika pojawi się w innym miejscu gdzie nie dochodzi gaz.