Płyta indukcyjna robi zwarcie

Nowoczesne płyty indukcyjne mogą pochwalić się dużą bezawaryjnością i niezawodnością. Do ewentualnych zwarć najczęściej dochodzi w wyniku nieprawidłowego podłączenia. Aby uniknąć tego problemu, warto więc skorzystać z usług doświadczonych monterów. W przypadku awarii konieczna będzie naprawa płyty indukcyjnej.

Z jakich powodów płyta indukcyjna robi zwarcie?

płyta indukcyjna robi zwarcieZwarcie w płytach indukcyjnych może być wywołane uszkodzeniem tranzystora. Doświadczony elektryk za pomocą specjalnego omomierza, może błyskawicznie sprawdzić zwarcie albo przerwę. Jeżeli pojawią się problemy, to w pierwszej kolejności należy naprawić złącze. Płyta indukcyjna może robić również zwarcie w przypadku wadliwego induktora.

Induktor (cewka) to element, który wytwarza pole elektromagnetyczne, finalnie dając ciepło na garnkach. Zbyt duże napięcie pojawia się także wtedy, gdy uszkodzeniu uległ niesprawny moduł. Jeżeli ten podzespół nie będzie działać sprawnie, to płyta indukcyjna może robić niebezpieczne zwarcia.

Jak dbać o płytę indukcyjną, aby nie doszło do awarii?

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się usterek warto prawidłowo obchodzić się z nową płytą indukcyjną. W pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. To właśnie dzięki niej będzie można uniknąć wielu najpopularniejszych błędów. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo pielęgnować płytę indukcyjną. Do jej czyszczenia należy używać jedynie odpowiednich akcesoriów i środków chemicznych. Niestety popularne gąbeczki i drapaki, mogą szybko porysować płytę indukcyjną.

Na rynku jest wielu rzetelnych producentów, którzy oferują specjalne preparaty czyszczące do mycia płyt indukcyjnych. Produkty tego typu w swoim składzie nie zawierają żadnych intensywnych środków ściernych, dzięki czemu są w 100% bezpieczne. Ważne jest także to, aby od razu pozbywać się wszelkich zabrudzeń, gdy zaprzestaje się korzystać z płyty indukcyjnej.

Zobacz wszystkie awarie płyt indukcyjnych.

Zalanie płyty indukcyjnej – co warto wiedzieć?

Jak wspomniano powyżej płyta indukcyjna może robić zwarcie, ponieważ doszło do jej zalania. Warto wspomnieć o tym, że do awarii może dojść nie tylko z powodu zalania zniszczonego szkła płyty, ale również w przypadku zalania przewodów elektrycznych. Przypadkowe wypadki są jedną z głównych przyczyn uszkodzenia płyty indukcyjnej. Pomimo tego, że nowoczesne płyty indukcyjne charakteryzują się dużą odpornością na zachlapanie i są łatwe w utrzymaniu czystości, to wszelkie rozlane płyny należy błyskawicznie ścierać. Aby uniknąć problemu należy korzystać jedynie z suchych garnków.

Podłączeniem płyty indukcyjnej powinien zająć się doświadczony fachowiec. W ten sposób będziemy mieć 100% pewność, że urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone i idealne dopasowane do blatu. Wszelkie szpary pomiędzy płytą indukcyjną, a pozostałymi meblami, mogą stanowić mniejsze lub większe zagrożenie zachlapaniem albo zalaniem układu płyty.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że do zwarcia może dojść również z powodu uszkodzonej usterki. Podczas montażu płyty indukcyjnej należy skupić się na tym, aby bardzo dokładnie i precyzyjnie zamontować wszystkie uszczelki, które odpowiedzialne są za zabezpieczenie całego układu elektrycznego przed nieumyślnym zabrudzeniem i zachlapaniem. Stare uszczelki warto wymieniać na nowe lub dodatkowo skorzystać z pomocy specjalnego silikonu.

Zimne luty – czy mogą powodować zwarcie?

Jedną z przyczyn awarii płyt indukcyjnych mogą okazać się „zimne luty”. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie gruba ścieżka przewodząca duży prąd, to wyraźny sygnał, że problem stanowią właśnie „zimne luty”. Niestety przy takiej awarii jedynym ratunkiem jest wymiana całego modułu. Jego naprawa z przyczyn finansowych i technicznych nie jest dobrym pomysłem. Zwykli użytkownicy mogą mieć duży problem, aby wykryć „zimne lutowanie”, dlatego też niezbędna jest pomoc doświadczonych fachowców, którzy dzięki profesjonalnemu sprzętowi błyskawicznie odnajdą przyczynę zwarcia.

Czy warto naprawiać płytę indukcyjną?

Nowoczesne płyty indukcyjne posiadają coraz więcej funkcji i dodatkowych opcji, dlatego też przyczyn ewentualnych zwarć, może być naprawdę wiele. Przy problemach warto jak najszybciej skontaktować się z doświadczonym serwisem i skorzystać z pomocy mechanika. Samodzielne próby rozwiązania awarii nie zawsze mogą się udać, a co najgorsze, przy niektórych sytuacjach, można jeszcze bardziej uszkodzić płytę indukcyjną.

Profesjonalny serwis płyt indukcyjnych posiada części zapasowe i wymienne moduły, dzięki czemu większość awarii jest w stanie usunąć. Możemy również liczyć na płytę zastępczą dostarczoną na czas naprawy naszej. Ważne jest jednak to, aby korzystać z pomocy specjalistów, którzy znają się na swoim fachu i którzy na swoje usługi udzielają pełnej gwarancji.

Naprawa i serwis AGD: pralki, zmywarki, piecyki, piekarniki, płyty indukcyjne, płyty ceramiczne:
AEG, Amica, Ardo, Ariston, Beko, Bosch, Brandt, Candy, Deawoo, Electrolux, Gorenje, Hoover, Indesit, LG, Mastercook, Miele, Polar, Samsung, Siemens, Whirlpool, Zanussi i inne.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE TO MIEJSCE, GDZIE NAPRAWIAMY SPRZĘT AGD

DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ?

OFERTA NAPRAWY SPRZĘTU AGD