Gdy zabraknie prądu podczas prania… Co robić?

Takie sytuacje mają dzisiaj miejsce coraz rzadziej, jednak wciąż się zdarzają: chwilowy lub nieco dłuższy brak prądu. Czasem to wina chwilowego braku energii elektrycznej, a innym razem awaria instalacji elektrycznej. Jest to już problem sam w sobie, jednak może się zdarzyć, że jednocześnie np. ktoś robi pranie. Prądu brak, pralka się zatrzymuje i co dalej? Awaria pralek jest nieunikniona? Czy naprawa pralki będzie konieczna?

Czy nagły brak prądu może spowodować usterkę pralki?

pralka brak prąduJeżeli pralka jest zadbana, nie powinno stać się z nią nic złego, kiedy nagle zabraknie prądu. Oczywiście nie jest wskazane, aby bez powodu narażać ją na takie wydarzenia np. wyciągając wtyczkę z gniazdka podczas prania bez jego zastopowania programatorem.

Jednak, jeśli nieoczekiwane przerwy w dostawie prądu – i to podczas trwania pracy pralki – są naprawdę sporadyczne (czasem to jeden raz na kilka lat), pralka nie jest narażona z tej racji na dodatkowe przykrości. Trzeba jednak także pamiętać o właściwym postępowaniu z pralką w wypadku, gdy zanosi się na nieco dłuższa przerwę w dostawie energii elektrycznej.

Co zrobić z praniem?

Sporo zależy od tego, na jakim etapie danego programu doszło do zatrzymania prania na skutek braku prądu.

Możemy mieć szczęście, że pranie zostało przerwane już pod koniec programu, kiedy w pralce jest mało wody, a rzeczy względnie wypłukane. Innym razem w pralce może być jeszcze sporo wody i to w dodatku z detergentem.

Jeżeli z jakiegoś powodu czekanie na powrót energii elektrycznej nie ma sensu, to:

  • czekamy aż zwolni się blokada drzwiczek
  • jeżeli z racji zaawansowania programu w pralce może być na tyle sporo wody, że otwarcie drzwiczek pralki ładowanej z boku może spowodować potop w łazience, najpierw trzeba postarać się wody pozbyć. Przygotowawszy odpowiednią ilość ścierek, należy powoli odkręcać filtr i spuszczać wodę po trochu.
  • kiedy w pralce nie ma wody lub jest już jej mała ilość, można wyciągnąć pranie. Jeżeli program nie osiągnął jeszcze etapu płukania, rzeczy najpewniej trzeba będzie przepłukać w rękach i oczywiście ręcznie wykręcić.

Pranie w pralce bez prądu?

Tak, jest już możliwe i nie chodzi o stare metody prania z użyciem tary. W 2016 roku na rynku pojawiła się oszczędzająca wodę i potrzebująca niewielką ilość detergentów pralka działająca przy użyciu pedału. Czy warto takową kupić? Są sytuacje, kiedy się przyda – np. na wczasach z dala od cywilizacji i energii elektrycznej.

Naprawa i serwis AGD: pralki, zmywarki, piecyki, piekarniki, płyty indukcyjne, płyty ceramiczne:
AEG, Amica, Ardo, Ariston, Beko, Bosch, Brandt, Candy, Deawoo, Electrolux, Gorenje, Hoover, Indesit, LG, Mastercook, Miele, Polar, Samsung, Siemens, Whirlpool, Zanussi i inne.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE TO MIEJSCE, GDZIE NAPRAWIAMY SPRZĘT AGD

DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ?

OFERTA NAPRAWY SPRZĘTU AGD