Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Zakupienie nowej płyty indukcyjnej to dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby móc skorzystać z jej olbrzymiego potencjału, należy ją oczywiście prawidłowo podłączyć, co wbrew pozorom wcale nie jest prostym zadaniem. Złe podłączenie skutkuje tym, że awaria płyty indukcyjnej jest nieunikniona. Aby uniknąć problemu warto zlecić montaż płyty indukcyjnej doświadczonej osobie.

Przewód fazowy, neutralny i ochronny – w jaki sposób je rozpoznać?

W instalacjach elektrycznych jak powszechnie wiadomo obowiązują standardy kolorów izolacji, dzięki czemu nawet całkowity laik będzie w stanie rozpoznać fazy zera oraz przewód ochronny. W sieciach trójfazowych przewody fazowe (L) oznacza się czarną, brązową, szarą lub czerwoną izolacją. Jeżeli chodzi o przewód neutralny (N), to korzysta się zawsze z niebieskiej izolacji. Przewody ochronne (PE), które wykorzystuje się do zabezpieczenia przed porażeniem elektrycznym mają z kolei zawsze izolację dwukolorową (żółto-zieloną).

O czym należy pamiętać?

Jak wspomniano powyżej podłączenie płyty indukcyjnej powinno być wykonane przez uprawnionego elektryka. Aby uniknąć zbyt dużego obciążenia instalacji elektrycznej, producenci zalecają instalację indukcji na samodzielnym (osobnym) obwodzie elektrycznym, który posiada odpowiednie zabezpieczenie. Bardzo ważne jest także to, aby postawić na odpowiedni przekrój przewodu przyłączeniowego. Mowa tutaj oczywiście o kablu, który znajduje się zazwyczaj w ścianie.

Podłączenie płyty indukcyjnej krok po kroku

jak podłączyć płytę indukcyjnąTeraz zastanówmy się, jak podłączyć płytę indukcyjną. Każda oryginalna płyta indukcyjna opisana została w taki sposób, aby można ją było bezpiecznie podłączyć do zasilania w wielu różnych konfiguracjach. W pierwszej kolejności warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, która powinna być dołączona do każdego urządzenia. W ten prosty sposób można uniknąć najpopularniejszych błędów. Wiele cennych informacji można znaleźć również na nalepce z rozpisanym schematem podłączenia umieszczonej na odwrocie płyty. Nowoczesne płyty indukcyjne, mogą znacząco odbiegać od obecnie przyjętych standardów, dlatego też nie warto ich podłączać bez odpowiedniego przygotowania.

Przed podłączeniem płyty indukcyjnej warto dokładnie zapoznać się również z kartą gwarancyjną. W wielu przypadkach próby samodzielnego podłączenie płyty indukcyjnej bez wsparcia doświadczonego instalatora, wiążą się automatycznie z utratą gwarancji. Jeżeli w wyniki nieprawidłowego podłączenie płyty indukcyjnej dojdzie na przykład do uszkodzenia modułu, to trzeba będzie liczyć się z koniecznością odwiedzenia serwisu autoryzowanego, co wiąże się zazwyczaj z dość wysokimi kosztami. Na szczęście na rynku jest wiele rzetelnych firm, które zajmują się tego typu naprawami.

Zobacz ofertę: Naprawa płyt indukcyjnych.

Firmy te w bardzo szybkim czasie i w przystępnej cenie dokonują na przykład napraw płyt indukcyjnych spowodowanych podłączeniem 400 V bezpośrednio do zacisków modułu.

Cenne wskazówki

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby sprawdzić w instrukcji, jak wbudować płytę indukcyjną do szafki. Należy pamiętać o dostępie świeżego powietrza, niezbędnego do studzenia elektroniki płyty podczas jej pracy. Nie zabudowujmy więc blatu od spodu. Oczywiście pod blatem montuje się zazwyczaj szuflady co nie jest błędem, ale można się spotkać z dodatkową półką oddzielającą szufladę od dna płyty indukcyjnej. Taka półka zamyka dostęp do świeżego powietrza i może doprowadzić do przegrzania elektroniki.

Podczas montażu nie należy również stosować dodatkowych zabezpieczeń jak np. silikon który jest nakładany na około blatu na który położona zostanie od góry płyta indukcyjna. Producent przewidział problem zalania blatu stąd każda płyta indukcyjna posiada od dolnej strony szkła uszczelkę. Takie zabezpieczenie jest wystarczające, a przy okazji kiedy przytrafi się awaria urządzenia, serwisant będzie mógł sprawnie i szybko wymontować płytę indukcyjną i zabrać ją na serwis.

Przed podłączeniem nowej płyty indukcyjnej należy sprawdzić także, jaka jest wymagana moc przyłączeniowa. Przy jednofazowych instalacjach, płyta indukcyjna może wybijać bezpieczniki, gdy uruchamiane będą jednocześnie różne urządzenia.

Naprawa i serwis AGD: pralki, zmywarki, piecyki, piekarniki, płyty indukcyjne, płyty ceramiczne:
AEG, Amica, Ardo, Ariston, Beko, Bosch, Brandt, Candy, Deawoo, Electrolux, Gorenje, Hoover, Indesit, LG, Mastercook, Miele, Polar, Samsung, Siemens, Whirlpool, Zanussi i inne.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE TO MIEJSCE, GDZIE NAPRAWIAMY SPRZĘT AGD

DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ?

OFERTA NAPRAWY SPRZĘTU AGD