Pierwsze podłączenie i uruchomienie pralki

Pralka automatyczna to jeden z najbardziej praktycznych wynalazków wykorzystywanych w naszych domach. Mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez niej. Wystarczy pomyśleć, ile pozytywnych funkcji możemy dzięki niej otrzymać. Niestety tak jak każde inne urządzenie elektryczne – awaria pralki stanie się kiedyś faktem. Aby zapobiec takiemu przykremu przypadkowi przedwcześnie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na poprawną eksploatację urządzenia.

Rozpakuj i skontroluj obudowę pralki

pierwsze podłączenie pralkiW procesie produkcji urządzenia elektryczne są intensywnie sprawdzane w celu wyeliminowania ewentualnych usterek. Sprzęt, który wyjeżdża z fabryki powinien być zatem sprawdzony i w pełni sprawny. I w niemalże stu procentach przypadków tak jest, jednakże sposób transportowania, magazynowania i przenoszenia pralek może przyczyniać się do powstawania wad, niekoniecznie z winy producenta. Przed podłączeniem sprzętu powinniśmy zatem dokładnie sprawdzić stan zewnętrzny urządzenia, począwszy od skontrolowania stanu kartonów.

Jeżeli paczka jest nienaruszona i niepopękana, możemy przejść do jej rozpakowywania. W przypadku uszkodzeń, powinniśmy zwrócić się do sklepu w celu wymiany urządzenia na nowe. Odpakowując karton nie używajmy do tego celu ostrych narzędzi, które mogą porysować i uszkodzić naszą pralkę. Znacznym usprawnieniem prac będzie skorzystanie z pomocy drugiej osoby. Kiedy wyjmiemy już pralkę z pudełka, zorientujmy się czy nie ma niepożądanych wgnieceń, rysek, obić. Następnie skontrolujmy stan dokumentacji. Każdy egzemplarz urządzenia powinien posiadać instrukcję obsługi w wielu językach, kartę gwarancyjną oraz inną dokumentację. Warto te papiery zachować, gdyż mogą nam się przydać w przyszłości. To także istotna kwestia w przypadku chęci sprzedania urządzenia po pewnym czasie – jeśli będzie posiadać ono pełną dokumentację, zyskujemy większą wiarygodność jako sprzedawcy.

Instalacja i poprawne usytuowanie pralki w miejscu docelowej pracy

Pierwsze podłączenie i uruchomienie pralki nie może dojść do skutku bez odpowiedniego ustawienia pralki. Musi stać ona na miejscu stabilnym, nieruszającym się. Powierzchnia stykowa powinna być płaska i nieślizgająca się. Upewnijmy się, że podnóżki urządzenia stoją stabilnie i nie chyboczą się na boki. W przeciwnym przypadku przedwczesna naprawa pralki stanie się koniecznością.

Pralka musi być ustawiona blisko gniazdka elektrycznego oraz nieopodal odpływu i źródła pobierania wody. Aby wyeliminować ewentualne niedogodności związane z ruchami pralki podczas wirowania, możemy zastosować antypoślizgowe maty, które zniwelują ten problem.

Jeśli znajdziemy już odpowiednie miejsce dla naszej pralki, należy następnie podłączyć gumowe węże doprowadzające wodę, a także upewnić się, że kabel zasilający jest w odpowiedniej odległości od źródła zasilania. Jeśli wykonamy ten czynności poprawnie, to przyszedł najwyższy czas na pierwsze uruchomienie pralki.

Upewnijmy się, że nasza pralka zadziała poprawnie

W wielu przypadkach koniecznością będzie odblokowanie komory bębna, która jest zablokowana za pomocą specjalistycznych śrub. Warto upewnić się, że nasze urządzenie jest gotowe do działania. Ewentualne problemy z poprawnym zainstalowaniem dopływów i odpływów wody rozwiąże specjalistyczna pomoc.

Nie powinniśmy mieć jednak z tym wiele problemu, gdyż w łazienkach zazwyczaj istnieje odpowiednia infrastruktura, dzięki której możliwe jest podłączenie m.in. syfonów pałkowych skierowanych bezpośrednio do systemu kanalizacyjnego.

Uruchamiamy pierwsze kontrolne pranie – dlaczego jest ono takie ważne?

Przed normalną eksploatacją urządzenia, powinniśmy wykonać pierwsze uruchomienie pralki z pustym bębnem. Wymagane jest sprawdzenie sprawności urządzenia także w dużej temperaturze, dlatego kontrolne pranie robimy przy temperaturze minimum 80 stopni Celsjusza.

Pozwoli to urządzeniu „rozgrzać się” i odpowiednio dostroić. To także ważny punkt umożliwiający rozpuszczenie się smarów i dotarcie się wszystkich komponentów urządzenia. Podczas kontrolnego prania możemy wykorzystać także detergenty, które dozujemy tak samo, jakbyśmy wykonywali tradycyjne pranie ubrań.

Poprawne, pierwsze uruchomienie pralki jest ważne w kontekście zachowania sprawności pralki automatycznej

Okazuje się, że w większości przypadków awarii można było uniknąć, poprzez stosowanie się do przydatnych instrukcji urządzenia. Najważniejszą kwestią jest poprawne przygotowanie sprzętu do pierwszego uruchomienia. Pierwsze uruchomienie pralki musi odbywać się z zachowaniem pewnych zasad, wyróżnionych w poradnikach dotyczących obsługi urządzeń elektrycznych.

Naprawa i serwis AGD: pralki, zmywarki, piecyki, piekarniki, płyty indukcyjne, płyty ceramiczne:
AEG, Amica, Ardo, Ariston, Beko, Bosch, Brandt, Candy, Deawoo, Electrolux, Gorenje, Hoover, Indesit, LG, Mastercook, Miele, Polar, Samsung, Siemens, Whirlpool, Zanussi i inne.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE TO MIEJSCE, GDZIE NAPRAWIAMY SPRZĘT AGD

DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ?

OFERTA NAPRAWY SPRZĘTU AGD