W tym poradniku dowiesz się, jak skutecznie zwiększyć żywotność pralki. Dzięki temu unikniesz przedwczesnych awarii pralek i kosztów naprawczych. Przygotowaliśmy 4 przydatne wskazówki.
Unikaj przeciążenia bębna w pralce
Jaka jest kosztowna awaria pralek? Jedna z najpoważniejszych finansowo uszkodzeń poza uszkodzonym modułem to zepsuty bęben, a właściwie krzyżak, który utrzymuje bęben we właściwej pozycji.
Dużo zgłoszeń odnośnie awarii otrzymujemy właśnie w temacie awarii bębna, który skraca żywotność pralek. Praktycznie większość tych awarii wynika z niewłaściwej eksploatacji poprzez przeciążanie bębna ilością prania większą niż zaleca producent. Szukając oszczędności czasu czy oszczędności na wodzie przez mniejszą ilość cykli prania zazwyczaj kończą się podobnie. Niedoprane ubrania i zniszczona pralka. Jeśli już musimy wyprać np. koc, którego waga przekracza dopuszczalną wartość wskazaną przez producenta to warto zmniejszyć obroty wirowania do minimum, a nawet zupełnie je wyłączyć o ile jest taka opcja w naszej pralce. To właśnie podczas wirowania dochodzi do największych przeciążeń, zerwania bębna. Wtedy konieczna jest naprawa pralki.
Uważaj co wkładasz do pralki
Zanim włożysz pranie do pralki, sprawdź czy nie ma w nich monet czy innych elementów które mogą z nich wypaść i przyczynić się do zablokowania pompy spustowej. Regularne dbanie o filtr nie zabezpieczy naszej pralki przed uszkodzeniem pompy spustowej i wydłuży żywotność naszej pralki.
Elementy robocze pompy wykonane są z tworzywa i pracują zanurzone w wodzie. Jeżeli do pralki będziemy wkładać ubrania czy buty zanieczyszczone piachem to w krótkim czasie możemy się spodziewać awarii pompy spustowej. Dostający się piach do elementów pracujących pompy drastycznie przyspiesza jej zużycie.
Jeśli masz twardą wodę – zadbaj o dobrą kondycję grzałki
Twarda woda to cichy zabójca życia pralki. Wytrącone wapno i magnez z wody odkłada się dosłownie wszędzie. Węże, bęben od zewnętrznej strony, płaszcz wodny, grzałka, czujnik temperatury. Odkładający się kamień na czujniku temperatury przekłamuje elektronikę pralki przez co woda może grzać się do wyższych temperatur mogąc zniszczyć ubrania i zwiększyć zużycie prądu, grzałka otulona kamieniem szybko ulegnie przepaleniu.
Jeśli mamy twardą wodę i nie stosowaliśmy regularnie dodatków do proszku zmiękczających wodę warto raz w miesiącu poddać pralkę procesowi odkamienienia, co wydłuży żywotność pralki. Można zaopatrzyć się w dedykowane detergenty do odkamieniania lub skorzystać z tego co akurat mamy w kuchni. Świetnie sprawdzi się ocet czy soda oczyszczona. Oba te produkty usuną kamień, resztki proszku i grzyby, które od strony nie widocznej dla użytkownika rozwijają się w naszej pralce.
Pozostaw uchylone drzwiczki pralki po zakończonym praniu.
Wilgoć pozostawiona w pralce sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, stąd nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki. Wilgoć również negatywnie wpływa na elementy aluminiowe jak krzyżak, który utrzymuje bęben we właściwym miejscu. Przyspieszony proces korozji aluminium osłabi krzyżak i może doprowadzić do zerwania się bębna, a koszty takiej naprawy nie należą do najtańszych.